Jak prawidłowo dobrać napinacz do taśm z tworzyw sztucznych?

Jak prawidłowo dobrać napinacz do taśm z tworzyw sztucznych? - 26_1.jpg

Napinacze do taśm z tworzywa sztucznego mogą być ręczne, pneumatyczne i zasilane na baterie. Decydując się na wiązarki na baterie, warto sprawdzić czas ładowania akumulatorów i ich żywotność oraz ilość wiązań na jednym ładowaniu, co zwykle zależne jest od grubości taśmy i siły naciągu. Cykli może być maksymalnie 800. Poszczególne modele mogą spinać taśmy w systemie spinkowym z zastosowaniem zapinki stalowej lub plastikowej bądź poprzez zgrzew wibracyjny.

Wybierając napinacz, należy zwrócić uwagę na dopuszczalne szerokości obsługiwanych taśm — może to być zakres od 13 do 40 mm, w zależności od modelu. Napinacze do taśm PP obsługują taśmy o grubości od 0,1 mm do 1,3 mm. W bindownicach do taśm plastikowych siła naciągu może być regulowana. Dostępne są między innymi modele pracujące w skali od 500 do 5500 N, od 300 do 5000 N i 1900 do 5000 N.

Rodzaje taśm z tworzywa sztucznego

Wyróżnić można kilka rodzajów taśm:

- Taśmy PP – polipropylen jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych oraz soli. Taśma PP dostosowana jest do bindowania automatycznego i łączenia spinkami stalowymi, blaszanymi i plastikowymi, a także do zgrzewania. Cechuje się wysoką wytrzymałością i elastycznością.
- Taśmy PET – taśmy z twardego poliestru charakteryzują się wysoką odpornością na zerwanie i dobrą elastycznością. Są oporne chemicznie, a ze względu na dużą siłę naciągu mogą być używane do bindowania ciężkich i dużych przedmiotów.
- Taśmy WG – taśmy z miękkiego poliestru są odporne na rozciąganie i rozerwania oraz na działanie czynników chemicznych i atmosferycznych. Nie tracą właściwości w ekspozycji na wysokie temperatury i wilgoć. Można je zapinać wyłącznie z użyciem spinek drucianych. Są sprężyste i utrzymują stałe napięcie.

Warto dodać, że bindownica powinna być dopasowana do parametrów i rodzaju taśmy.